Korozja – jak z nią walczyć?

Wszystkie materiały, które są wystawione na działanie czynników zewnętrznych, ulegają zniszczeniu, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. O ile zazwyczaj korozja kojarzy się z metalami, ulegają jej również beton, szkło, ceramika, czy tworzywa sztuczne. Korozja jest zjawiskiem powszechnym, a jej skutki mogą być bardzo kosztowne.

Korozja może występować na powierzchni materiału, jak i w jego wewnętrznych warstwach. Może też powodować wżery czy szczeliny, mocno osłabiając strukturę materiału. Awarie wywołane korozją powodować mogą ogromne straty, niezwykle ważnym jest więc, aby materiały zostały odpowiednio zabezpieczone.

Foto: korozja podpowłokowa.

Obróbkę powierzchni należy oczywiście dostosować odpowiednio zarówno do materiału, jak i jego przeznaczenia. Metale używane do budowy okrętów wymagają innego zabezpieczenia, niż te używane w medycynie do budowy implantów, czy choćby do wytwarzania garnków i opakowań pożywienia. Najpowszechniejszymi metodami konserwacji powierzchni sa:

  • Smary i oleje – w zależności od potrzeb, wyróżniamy tu smary stałe, płynne, półpłynne i gazowe. Zarówno do domowego użytku, jak i dla specjalistów.
  • Farby, lakiery i emalie – to chyba jedna z najpopularniejszych form ochrony powierzchni. Szeroka gama kolorów i rodzajów farb i lakierów może przyprawić o zawrót głowy! Połyskliwe, matowe, szybkoschnące, bezzapachowe, olejne, żywiczne, proszkowe, nanoszone pędzlem, plazmowo lub przez zanurzenie – farby dostosowane są do wszelkiego rodzaju projektu, powierzchni i na każdą kieszeń, nie tylko chronią, ale też zdobią.
  • Anodowanie – wytwarzanie warstwy tlenku na powierzchni metalu przy wykorzystaniu roztworu kwasu i prądu o odpowiednim napięciu. Anodowanie znakomicie chroni przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, czy temperaturą. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, anodowanie można wykonać w domu, jest jednak mnóstwo firm, które specjalizują się w tego typu obróbce powierzchni.

Foto: korozja szkła

  • Tzw powłoki niemetalowe – emalie techniczne, tworzywa sztuczne, gumy, żywice czy ceramika;
  • Powłoki metalowe -pokrywanie warstwą metalu, zarówno z czystych metali jak i z ich stopów;

Na rynku dostępnych jest wiele metod ochrony przed korozją, zarówno do domowego użytku jak i wymagających ekspertyzy fachowca. Niezależnie od wielkości naszego projektu, aby uniknąć niepożądanych kosztów i awarii, warto pomyśleć o zabezpieczeniu przed korozją, zanim będzie za późno.

Author: Richard Brown

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *